Разговор на Емил Костов с Минчо Бенов, национален директор на Хабитат България, за Радио Пловдив – БНР.
Сериозен социален проблем с дългогодишна давност все още чака своето решение. Близо една трета от жилищата в страната са необитаеми, а в същото време над 40% от домовете са пренаселени.
Има ли движение в положителна посока след направената още преди 4 години констатация в доклад на Световната банка – въпрос към Минчо Бенов, директор на Хабитат България.
Доколко проблемът се прехвърля от теорията към практиката на решаването му?
Минчо Бенов: Категорично не. Стратегията все още е в проектен вид, движение няма, не очаквам скоро и да се стигне до прилагане. Има предложение, за необитаемо жилище облагането да е повисоко и обратното.
Това би повлияло на раздвижването. Налице са отдавнашни препоръки за жилищния сектор у нас от институции като Световната банка например. Трябва да се разработи модел на поощрения и санкции, така че собствениците на необитаеми жилища да са мотивирани да ги предложат на пазара. Общините също биха могли да се намесят със субсидиране на наема за наемателя, и да гарантира добри условия и за двете страни, примерно.
При обсъждането на Проекта за жилищна стратегия имаше подобни нагласи, например облагане с прогресираща скала, когато един собственик има повече необитаеми жилища. Очевидно непопулярна мярка, която така си остана на хартия, коментира Минчо Бонев.
Според него, в този сегмент отново се очаква решаващата роля на държавата, която да създаде подходящ регламент. Това е така, защото капиталовите дружества съществуват за да формират печалба, от тях не може да се очакват социални мероприятия. В редица страни на развита Европа има подобни положителни примери, когато с подходяща държавна регулация създават жилища за тези, които не могат да си позволят покупката им.
Би могло, на места – в големите градове общините да създадат подходящи схеми за осигуряване на социални жилища. Трябва да се осъзнае, че ситуацията в жилищната системва на България в момента е остаряла. Свикнали сме с мантрата, че у нас всички си имат дом, но тя е погрешна. Всъщност реалността е, че имаме тежък дисбаланс в тази сфера – пустеещи имоти от една страна и голям брой население без жилище от друга.
Съществува недоверие от „двете страни на медала“, затова трябва да се намери формулата за гарантиране сигурността и на двете страни, смята директорът на “Хабитат България”.
Инж. Йордан Николов отговаря на въпроса “Кои са предимствата от въвеждане на минимални енергийни характеристики на сградите?”01.03.2023-Хабитат България продължава серията от експертни интервюта по горещи теми свързани с енергийното обновяване на сградите, енергийната криза, възможностите за пестене на енергия и алтернативите за генерирането й. На въпроса “Кои са предимствата от въвеждане на минимални енергийни характеристики на сградите? отговаря инж. Йордан Николов, Изпълнителен директор на Българската асоциация за изолации в строителството (БАИС). […]
Над 90% от многофамилните жилищни сгради у нас се нуждаят от саниране, „България сутрин“, Bulgaria ON AIR28.02.2023-Висок е интересът в София и информираността на хората по програмата, заявиха Георги Илиев и Минчо Бенов. Минчо Бенов, директор на Хабитат България и Георги Илиев, кмет на район “Слатина” бяха гости в ефира на предаването “България сутрин” по Bulgaria ON AIR. В столицата в район “Слатина” откриха център за енергийна ефективност. Целта му е […]
Становище по проект на Насоки за кандидатстване по процедура за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап II21.12.2022-Хабитат България заедно с Българска Фасилити Мениджмънт Асоциация, Българо-Австрийска Консултантска Компания АД, Център за Енергийна Ефективност ЕнЕфект и Българска Асоциация за изолации в строителството подготвиха становище относно Насоки за кандидатстване за предоставяне на средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиция по процедура BG-RRP-4.024 “Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап […]
Ивайло Алексиев отговаря на въпроса “Как българските домакинства могат сами да произвеждат енергия от ВЕИ?”13.12.2022-Хабитат България продължава серията от експертни интервюта по горещи теми свързани с енергийното обновяване на сградите, енергийната криза, възможностите за пестене на енергия и алтернативите за генерирането й. На въпроса “Как българските домакинства могат сами да произвеждат енергия от ВЕИ?” отговаря Ивайло Алексиев, Изпълнителен директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие. Научете повече за технологиите […]
Становище по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап I“02.12.2022-Центърът за енергийна ефективност ЕнЕфект и Хабитат България подготвиха становище, което отразява направените частични промени в насоките за кандидатстване за изпълнение на проект по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап I“ при повторното им публикуване за обществени консултации на 25.11.2022 г., без да заменя първоначалната позиция на ЕнЕфект, отразена […]