Становище по Проект за изменение и допълнение на Закона за управление на етажната собственост
Новини
Хабитат България, в партньорство с Българска фасилити мениджмънт асоциация и Българо-австрийска консултантска компания, внесе становище по Проекта за изменение и допълнение на Закона за управление на етажната собственост.
Преди всичко, изразяваме нашата подкрепа за предложението на ЗИД на ЗУЕС. Въпреки че, считаме предлаганите изменения и допълнения за недостатъчни, вярваме, че са стъпка в правилна посока – за повече ред и прозрачност в начина, по който управляваме общата си собственост и поддържаме сградите, в които живеем. А това е необходимо условие за успешното провеждане на предвидената в НПВУ Реформа „Улесняване и повишаване ефективността на инвестиции в енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради“, предвидена в Националния план за възстановяване и устойчивост.
С настоящето, бихме желали да направим няколко аргументирани предложения, които целят да повишат ефективността на предвижданите промени в закона.
Относно разходи за управление:
На първо място, считаме че дефинирането на разходите за управление като самостоятелна вноска е стъпка в правилната посока, но практиката показва, че е по-целесъобразно тази вноска да се разпределя по равно между самостоятелните обекти, като аргументите за това са следните:
1. Управлението на сградите в режим на етажна собственост е целогодишна дейност, за която разходите са постоянна величина, зависеща от мащаба на сградата, т.е.: от броя на самостоятелните обекти, не зависи от режима на обитаване, нито от броя на обитаващите.
2. Разпределението на разхода за управление на база обитаващи е сложен за администриране процес, доколкото няма надеждна за верифициране система за контрол, броят на обитаващите е динамично променяща се величина, (която трябва да бъде отразявана в таксата за управление), създава предпоставки за междусъседски разправии и в крайна сметка неефективно управление.
3. Разпределението на разходите за управление на база самостоятелни обекти, по логичен начин води до повишаване отговорността на собствениците, а това от своя страна допринася за изпълнение целите на Реформата, заради която се правят настоящите промени в ЗУЕС.
4. Този принцип на разпределение на разходите за управление на база самостоятелни обекти е познат на собствениците, доколкото е установена практика на Дружествата за професионално управление. Доказано е работещо решение, което не е било предмет на дискусии и съпротиви в етажната собственост.
С оглед гореизложеното, правим следното предложение: „Разходите за управление да се разпределят поравно между самостоятелните обекти“.
Дебат “Справедлив преход: към климатична неутралност – енергия, сгради, транспорт”19.09.2023-На 19 септември в Дома на Европа се проведе дебат на тема „Справедлив преход към климатична неутралност – енергия, сгради и транспорт“, организиран от WWF България и БНР – Радио София. В него се включиха представители на Хабитат България, Център за изследване на демокрацията, Конфедерация на независимите синдикати в България (КНСБ), Грийнпийс България, Център за […]
МРРБ изготви и разпространи до всички общини указания за подобряване на реда и управлението на общинския жилищен сграден фонд22.08.2023-В рамките на съвместния проект “Създаване на мрежа и инструменти за комуникация и взаимодействие между администрация и граждани за отговорни жилищни решения”, Хабитат България и Министерството на регионалното развитие и благоустройството проведоха проучване на състоянието и управлението на общинския жилищен фонд в България. Резултатите от проучването бяха изнесени и анализирани в доклад, важна част от […]
Обсъжда се как да се гарантира траен фонд в подкрепа на сградното обновяване13.07.2023-Най-спешната задача е осигуряването на финансов ресурс за 20% съфинансиране от страна на собствениците на многофамилни жилищни сгради. Представители на Коалицията RENOVATE BULGARIA се срещнаха със заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева, за да обсъдят изпълнението и бъдещото развитие на програмите за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради. Конкретният повод бе току-що приключилото […]
80 000 души живеят в общински жилища у нас, Money.bg, Bulgaria ON AIR03.07.2023-В България над 80 000 души живеят в общински жилища. Това се равнява приблизително на колкото е населението на град като Перник. Какво е състоянието на общинския жилищен фонд? В студиото на предаването Money.bg гостуваха двете страни, които стоят зад първото у нас проучване за състоянието на този жилищен фонд със специални функции – Добромир […]
Апостол Дянков отговаря на въпроса “Какво представлява Европейската схема за търговия с емисии?”21.06.2023-Хабитат България продължава серията от експертни интервюта по горещи теми свързани с енергийната бедност, енергийното обновяване на сградите, енергийната криза, възможностите за пестене на енергия и алтернативите за генерирането й. На въпроса “Какво представлява Европейската схема за търговия с емисии и какви са плановете за нейното разширяване?” отговаря Апостол Дянков, ръководител на програма “Климат и […]
Близо 40% от жилищата у нас са необитаеми, “По света и у нас”, БНТ18.06.2023-Интервю на Альоша Шаламанов с Минчо Бенов, национален директор на Хабитат България, за “По света и у нас” – БНТ. Снимка: БНТ 57% от българите между 15 и 29 години живеят в пренаселени жилища. Страната ни е втора в Европа по този показател, сочат данните на Евростат за 2021 година. Добрата новина е, че делът […]