Становище по Проект за изменение и допълнение на Закона за управление на етажната собственост
Новини
Хабитат България, в партньорство с Българска фасилити мениджмънт асоциация и Българо-австрийска консултантска компания, внесе становище по Проекта за изменение и допълнение на Закона за управление на етажната собственост.
Преди всичко, изразяваме нашата подкрепа за предложението на ЗИД на ЗУЕС. Въпреки че, считаме предлаганите изменения и допълнения за недостатъчни, вярваме, че са стъпка в правилна посока – за повече ред и прозрачност в начина, по който управляваме общата си собственост и поддържаме сградите, в които живеем. А това е необходимо условие за успешното провеждане на предвидената в НПВУ Реформа „Улесняване и повишаване ефективността на инвестиции в енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради“, предвидена в Националния план за възстановяване и устойчивост.
С настоящето, бихме желали да направим няколко аргументирани предложения, които целят да повишат ефективността на предвижданите промени в закона.
Относно разходи за управление:
На първо място, считаме че дефинирането на разходите за управление като самостоятелна вноска е стъпка в правилната посока, но практиката показва, че е по-целесъобразно тази вноска да се разпределя по равно между самостоятелните обекти, като аргументите за това са следните:
1. Управлението на сградите в режим на етажна собственост е целогодишна дейност, за която разходите са постоянна величина, зависеща от мащаба на сградата, т.е.: от броя на самостоятелните обекти, не зависи от режима на обитаване, нито от броя на обитаващите.
2. Разпределението на разхода за управление на база обитаващи е сложен за администриране процес, доколкото няма надеждна за верифициране система за контрол, броят на обитаващите е динамично променяща се величина, (която трябва да бъде отразявана в таксата за управление), създава предпоставки за междусъседски разправии и в крайна сметка неефективно управление.
3. Разпределението на разходите за управление на база самостоятелни обекти, по логичен начин води до повишаване отговорността на собствениците, а това от своя страна допринася за изпълнение целите на Реформата, заради която се правят настоящите промени в ЗУЕС.
4. Този принцип на разпределение на разходите за управление на база самостоятелни обекти е познат на собствениците, доколкото е установена практика на Дружествата за професионално управление. Доказано е работещо решение, което не е било предмет на дискусии и съпротиви в етажната собственост.
С оглед гореизложеното, правим следното предложение: „Разходите за управление да се разпределят поравно между самостоятелните обекти“.
Инж. Йордан Николов отговаря на въпроса “Кои са предимствата от въвеждане на минимални енергийни характеристики на сградите?”01.03.2023-Хабитат България продължава серията от експертни интервюта по горещи теми свързани с енергийното обновяване на сградите, енергийната криза, възможностите за пестене на енергия и алтернативите за генерирането й. На въпроса “Кои са предимствата от въвеждане на минимални енергийни характеристики на сградите? отговаря инж. Йордан Николов, Изпълнителен директор на Българската асоциация за изолации в строителството (БАИС). […]
Над 90% от многофамилните жилищни сгради у нас се нуждаят от саниране, „България сутрин“, Bulgaria ON AIR28.02.2023-Висок е интересът в София и информираността на хората по програмата, заявиха Георги Илиев и Минчо Бенов. Минчо Бенов, директор на Хабитат България и Георги Илиев, кмет на район “Слатина” бяха гости в ефира на предаването “България сутрин” по Bulgaria ON AIR. В столицата в район “Слатина” откриха център за енергийна ефективност. Целта му е […]
Становище по проект на Насоки за кандидатстване по процедура за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап II21.12.2022-Хабитат България заедно с Българска Фасилити Мениджмънт Асоциация, Българо-Австрийска Консултантска Компания АД, Център за Енергийна Ефективност ЕнЕфект и Българска Асоциация за изолации в строителството подготвиха становище относно Насоки за кандидатстване за предоставяне на средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиция по процедура BG-RRP-4.024 “Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап […]
Ивайло Алексиев отговаря на въпроса “Как българските домакинства могат сами да произвеждат енергия от ВЕИ?”13.12.2022-Хабитат България продължава серията от експертни интервюта по горещи теми свързани с енергийното обновяване на сградите, енергийната криза, възможностите за пестене на енергия и алтернативите за генерирането й. На въпроса “Как българските домакинства могат сами да произвеждат енергия от ВЕИ?” отговаря Ивайло Алексиев, Изпълнителен директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие. Научете повече за технологиите […]
Становище по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап I“02.12.2022-Центърът за енергийна ефективност ЕнЕфект и Хабитат България подготвиха становище, което отразява направените частични промени в насоките за кандидатстване за изпълнение на проект по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап I“ при повторното им публикуване за обществени консултации на 25.11.2022 г., без да заменя първоначалната позиция на ЕнЕфект, отразена […]
Над 90% от жилищата се нуждаят от саниране, а новата програма ще стигне за под 1%, “Бизнес старт”, Bloomberg TV Bulgaria09.11.2022-България заема едно от челните места в индекс на енергийната бедност в ЕС и новата национална програма за саниране няма особен шанс да подобри това положение, тъй като ще повтаря грешните практики на предишната. Програмите за повишаване на енергийната ефективност на сградите трябва да изискват самоучастие на собствениците, роля на бизнеса и финансовия сектор за […]