Революцията в използването на възобновяема енергия в България: Фотоволтаични системи до 800 W от типа “Plug-in” на балкона
Докато светът се ориентира към възобновяемата енергия, България се намира на кръстопът, обмисляйки потенциала и предизвикателствата на слънчевата енергия, генерирана от фотоволтаичните системи Plug-in PV, наричани още микроинсталации или слънчев уред. В този бюлетин се разглеждат законодателната рамка, възможностите и процедурните изисквания за интегриране на Plug-in PV системи в България, като се обръща особено внимание на просюмърите – крайни клиенти, които произвеждат и могат да продават енергия.
-
Овластяване на потребителите в България: Правни и пазарни възможности
Ролята на просюмърите е от решаващо значение за енергийния преход в България. Съгласно чл. 18а от Закона за енергията от възобновяеми източници крайните клиенти могат да станат потребители на собствена енергия от възобновяеми източници и да продават излишъка по пазарни цени. Тази разпоредба дава възможност на потребителите да станат активни участници на енергийния пазар, като им предлага икономически стимули и насърчава устойчиви енергийни практики.
Законът за енергетиката допълнително подкрепя това, като дефинира “активните клиенти” като крайни клиенти, които консумират, съхраняват или продават самостоятелно произведена електроенергия в рамките на определени граници. Тези клиенти се насърчават да участват в схеми за енергийна ефективност и гъвкавост, което разширява ролята им от обикновени потребители до участници в енергийната екосистема.
-
Нетно измерване: Опростени процедури, но не и в България
Нетното измерване се прилага в случаите, когато домакинствата произвеждат собствена енергия, например от инсталирани на покрива или фасадата соларни панели и в същото време остават свързани към мрежата. Те използват и двата източника, така че ако грее слънце, вземат електричество от фотоволтаици и ако е необходима повече енергия или през нощта, вземат от мрежата. Ако те произведат излишък, електричеството се подава в мрежата, „завъртайки измервателния уред в другата посока“, това „извършва виртуално съхранение в мрежата“. Тази система на отчитане възниква в САЩ през 80-те години, а в Европа се прилага от Дания, Испания, Италия, Нидерландия, Словакия, Полша и др.
За съжаление, в България няма въведено нетно измерване за домакинствата. С последните промени през 2023 г., в Закона за енергията от възобновяеми източници, в член 6, Комисията за енергийно и водно регулиране следва да определя преференциални цени за изкупуване на електроенергия от възобновяеми източници за инсталации с мощност до 30 kW. Тази мярка има за цел да стимулира инсталирането на фотоволтаични системи на покриви и фасади в градските райони, като прави възобновяемата енергия по-достъпна за обикновените граждани. Бяха направени различни законови изменения, за да се опростят процедурите за инсталиране. Например инсталациите за лично ползване с мощност до 20 kW са освободени от разрешителни за строеж, при условие че отговарят на специфични технически критерии и стандарти за безопасност.
-
Присъединете се към слънчевата революция: Как да станете производител на собствено електричество, дори ако живеете в многофамилна жилищна сграда?
Изглежда лесно да си купиш фотоволтаична система до 800 W (два соларни панела * 400 W) да я монтираш на парапета на балкона, да я включиш в контакта и да се радваш на безплатна енергия. Но това все още не е толкова просто в България. Една от причините e, че измервателните уреди отчитат произведената, но неконсумирана собствена енергия подадена в мрежата като потребление на енергия. В Германия, където балконските фотоволтаици са най-широко разпространени, излишната енергия, постъпва в мрежата като дарение. Това е така, за да се насърчават домакинствата да използват в пълна степен произведената от тях енергия. Освен това, мощност до 800 W е незначима за присъединяване, както към битовата мрежа, така и към мрежата на оператора, съгласно чл.5 от РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2016/631 Мрежов кодекс за изискванията за присъединяване на производителите на електроенергия към електроенергийната мрежа, По тази причина в Германия за балконските фотоволтаици е необходимо единствено уведомление на оператора.
Въпреки, че този регламент на Европейския съюз е директно приложим и за България като страна член на ЕС, у нас няма облекчени процедури за тези микроинсталации. Улеснена е процедурата единствено за фотоволтаични системи до 20kW, инсталирани на еднофамилни къщи или вилни имоти, единствено за енергия за собствени нужди, за които не се изисква разрешение за строителство, съгласно чл. 151, ал. 10 от Закон за устройство на територията (ЗУТ). При добронамерен подход от страна на институциите и оператора, можете да инсталирате балконски фотоволтаик по същата процедура. Като основание за това освен горепосочения регламент, може да послужи и факта, че съгласно чл.10, ал.3, т.4 от ЗЕВИ, кмета на общината отговаря за опростяването и облекчаването на административните процедури относно малки децентрализирани инсталации за производство на енергия от възобновяеми източници, каквато се явява и балконския фотоволтаик.
-
Каква е процедурата за инсталации за производство на енергия от ВИ до 20 kW за собствени нужди?
В общината: Подавате уведомление за инвестиционно намерение до главния архитект на съответната община в срок до 14 дни преди започването на изграждането на инсталацията. В уведомлението се описва мощността на инсталацията и разположението ѝ, като към него се прилагат проектни решения в части “Конструкции”, “Електро” и/или “ОВК” с чертежи, схеми, изчисления, техническите спецификации и указания за изпълнението на инсталацията, гарантиращи безопасна експлоатация и защита от връщане на електрическа енергия към електроразпределителната мрежа, когато сградата е присъединена към такава, документ за собственост. В случаите на многофамилни жилищни сгради е необходимо и съгласието на повече от 50% от етажната собственост.
След извършване монтажа на инсталациите собственикът на обекта, заедно с изпълнителя на монтажа подписват декларация, с която в 14-дневен срок след монтажа уведомяват главния архитект на общината и оператора на електроразпределителната мрежа, когато сградата е присъединена към такава, че инсталацията е поставена под напрежение и е изпълнена съгласно техническата документация.
При оператора: Внасяте уведомление към оператора, въз основа на което, той прави проучване за присъединяване на обекта към мрежата, в резултат на която се изготвя становище от него за условията и реда на включване на производителите. Съгласно ЗЕВИ за някои инсталации, включително такива за потребление на собствена електрическа енергия с мощност до 10,8 kW, се предвижда облекчен ред за присъединяване, при който срокът за присъединяване е до 30 дни след издаване на становището. Към уведомлението прилагате същите документи, които сте приложили към общината.
Съгласно Наредба №6 от 28 март 2024 г. за присъединяване на обекти към електрическите мрежи мрежовите оператори са длъжни да осигурят възможност за осъществяване на онлайн комуникация, включително отправяне на конкретни въпроси за процедурата по включване.
-
Пътят напред: Предизвикателства и възможности
Въпреки тези постижения остават няколко въпроса. Трябва ли инсталирането на слънчев уред да се третира като строеж или като преместваем обект? Трябва ли опростените разпоредби да обхванат и многофамилните жилищни сгради? Освен това продължават дебатите относно въвеждането на нетно измерване за микроинсталациите или поне на право да даряват излишната енергия, така че като включат слънчевия уред в мрежата, това да не води до загуби за домакинството? Дали процесът на уведомление и регистрация в енергоразпределителните дружества и общините може да бъде допълнително опростен?
Преди институциите да дадат отговор на тези въпроси, не бива да се забравя, че балконските фотоволтаици могат да бъдат едно от решенията за намаляването на разходите за енергия за домакинствата, които са в условия на енергийна бедност. Докато България се ориентира в тези предизвикателства, целта остава ясна: да се създаде устойчиво, приобщаващо и ефективно енергийно бъдеще за всички.
Проект SUNRISE
В основата си проект “Sunrise” се стреми да увеличи използването на възобновяема енергия в жилищния сектор чрез подхода “просюмър”, като насърчава отделните собственици или наематели на жилища да станат производители на енергия. Тази инициатива е в съответствие с високите цели на Европейския съюз в областта на климата, насочени към намаляване на емисиите на парникови газове с 55% до 2030 г. и постигане на въглеродна неутралност до 2050 г.
В днешния контекст на рязко покачващи се цени на енергията значението на подобни проекти е по-очевидно от всякога, като се насърчава използването на възобновяема енергия за производство на електроенергия в домакинствата.
-
Фотоволтаични микроинсталации за балкони (Plug-in PV)
Фотоволтаиците за балкони, с щепсъл за включване в контакт (Plug-in PV), с номинална мощност до 800 W, не са популярни в България, но те все повече се прилагат в домакинствата в Западна Европа. В Германия са инсталирани вече над 1 млн. устройства, като на много места провинциите предоставят субсидия в размер на 150 евро, а в Берлин тя достига 500 евро. Тези фотоволтаици имат ниска себестойност, но висок потенциал за информиране на гражданите за възможностите за ползване на слънчева енергия и мотивирането им да контролират потреблението на еленергия и сметките за нея.
Соларният модул Plug-in PV генерира електроенергия от слънчевата светлина, която инвертор преобразува в „битова електроенергия“. Той се свързва директно към съществуващата електрическа мрежа в жилището, чрез включване на щепсела в контакта.
Plug-in PV системите обикновено се състоят от два стандартни соларни модула, които произвеждат достатъчно електроенергия, за да покрият в слънчеви дни значителна част от базовото натоварване и от пиковото натоварване на домакинството в обедните часове. Системата от два броя щепселни соларни модула генерира до 800 кВтч електричество на година, достатъчно, за да захраните хладилник, телевизор, компютър и друга техника с безплатна енергия от слънцето.
Производителността на модула, а оттам и неговата икономическа ефективност, зависят от различни фактори. Към тях спадат разходите за закупуване, насочването на модула с възможно най-малко засенчване и, разбира се, актуалната цена на електроенергията от доставчика на електроенергия. С включването на Plug-in PV система към електрическата мрежа вие давате своя личен принос към енергийния преход за климатична неутралност.
-
Домакинства, произвеждащи енергия за бита от слънцето
В края на месец юли Хабитат България проведе демонстрационни обучения за инсталиране и използване на фотоволтаични микроинсталации за балкони насочени към стейкхолдъри, граждански и неправителствени организации, както и бенефициенти. Събитията се проведоха в Дупница и Ботевград, като в тях се се включиха над 50 човека, включително и немски експерти от Германското дружество за слънчева енергия (DGS) и Инициативата за жилищния сектор в Източна Европа (IWO).
По време на обученията бяха инсталирани две балконски фотоволтаични системи на домакинства, живеещи в енергийна бедност, съответно в комплекс “Социални жилища” в Дупница и общинско жилище в Ботевград.
В рамките на проект Sunrise се предвижда инсталирането на общо 12 Plug-in фотоволтаични системи на балконите на домакинства от Дупница и Ботевград. По време на изпълнение на проекта ще се проследят разходите за електрическа енергия на всяко едно от домакинствата. Основната цел е да се покаже как лесно сами да произвеждаме енергия от слънцето и по този начин да намалим сметките си за електрическа енергия.
Проектът се изпълнява в периода 01.11.2022 г. – 30.04.2025 г. от консорциум с водеща организация Инициатива за жилищния сектор в Източна Европа (IWO) и партньори от Хабитат България, Алианс на потребителите в Литва (LCA), Habitat for Humanity International (HFHI), Германско дружество за слънчева енергия (DGS) и Хабитат Македония.
Проект Sunrise е част от Европейската инициатива за климата (EUKI). EUKI е инициатива на германското Федерално министерство на икономиката и защитата на климата (BMWK) за засилване на сътрудничеството в ЕС с цел допълнително развитие и изпълнение на амбициозната му политика за климата. Чрез EUKI, организациите в областта на климата могат да почерпят опит една от друга – инициативата подпомага диалога в рамките на Европа, обмена на добри практики, повишаване на информираността и трансфера на знания. www.euki.de/en
-
Заключение
Ангажиментът на България към възобновяемите енергийни източници се вижда от прогресивното законодателство и благоприятните пазарни условия за фотоволтаични системи. Тъй като страната се подготвя за тази устойчива промяна, активното участие на потребителите ще бъде крайъгълен камък на нейния успех. Продължаващите дискусии и усъвършенстването на политиките ще определят колко бързо и ефективно България може да използва силата на слънцето, проправяйки пътя към едно по-зелено и по-устойчиво енергийно бъдеще.
Чрез действията си за преодоляване на правните, финансовите и социалните бариери, проект Sunrise поставя еталон в осигуряване на правото на равен достъп до възобновяема енергия за домакинствата в многофамилните жилищни сгради в Източна Европа. Научете повече на https://sunriseproject.hfh.bg.
-
Проект SUNRISE в медиите
Фотоволтаик на балкона спестява до 30% от сметките за ток, Автор: Рая Лечева за в-к “Капитал”
Инсталираха първия соларен панел на балкон у нас. Така сами си произвеждаме ток (ВИДЕО), Автор: Милена Богданова за Факти.бг
Изтеглете бюлетина в pdf формат: Собствено слънчево електричество и за домакинствата в многофамилни жилищни сгради
Този бюлетин е подготвен от Хабитат България по проект “Достъп до енергийно обновяване”, реализиран с финансовата подкрепа на Европейската климатична фондация. Партньорството на Хабитат България с Европейската климатична фондация подкрепя застъпническите дейности, които организацията изпълнява в процеса на ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на домакинствата, в рамките на новите климатични политики и механизми на ЕС за подкрепа.