
На 5 февруари 2025 г. Хабитат България взе участие в събитие на високо равнище, посветено на прилагането на новата Схема за търговия с емисии (СТЕ2), която обхваща емисиите на CO2 от сградите, пътния транспорт и други сектори, като например употребата на горива в малки промишлени инсталации, както и на Социалния климатичен фонд (СКФ), който ще се създаде с част от приходите от СТЕ2. Събитието се организира от Генерална дирекция за действия по климата (DG CLIMA) на Европейската комисия в сътрудничество с Министерски съвет и Министерството на околната среда и водите.
Дискусиите, разделени в два основни панела, бяха съсредоточени върху предизвикателствата и ползите от прилагането на ЕСТЕ2 и начините за гарантиране на успеха на СКФ в България. Представителите на Хабитат България в срещата споделиха опита на организацията в изпълнението на проекти свързани с темата за енергийния преход и дадоха ценни препоръки за това как той да бъде справедлив и приобщаващ, особено за уязвимите общности в условия на енергийна бедност.
Решаване на предизвикателствата при прилагането на ЕСТЕ2
В първия панел Мете Куин, заместник директор на дирекция CLIMA.B „Въглеродни пазари и чиста мобилност“ към Генерална Дирекция за действия по климата на Европейската комисия и Миля Димитрова, ръководител на Главна дирекция „Политики по изменението на климата“ в Министерството на околната среда и водите очертаха стъпките за прилагане на ЕСТЕ2. Заинтересованите страни обсъдиха нивото на обществена осведоменост в страната относно системата и стратегиите за улесняване на зеления преход и ограничаването на изкопаемите горива. Изразени бяха аргументи в подкрепа на СТЕ2, както и опасения за социално-икономическите ефекти от нея.
Ефективност на Социалния фонд за климата
Вторият панел беше посветен на СКФ, като дискусиите бяха водени от Европейската комисия и Радослав Миланов, директор „Стратегическо планиране” към Администрацията на Министерски съвет. Хабитат България заяви своята позиция, застъпвайки се за социална справедливост при разпределянето на средствата по СКФ.
Основните теми на панела включваха идентифициране на приоритетни целеви групи, осигуряване на правилно разпределение на средствата и разработване на ефективни инвестиции. Хабитат България постави фокус върху семействата с ниски доходи, маргинализираните общности и уязвимите домакинства, които трябва да бъдат в центъра на политиките на СКФ, като се гарантира, че те ще получат адекватна подкрепа за енергийно ефективни подобрения на своите жилища.
Движение към справедлив зелен преход
В края на събитието участниците изведоха ключови изводи, които потвърждават необходимостта от още по-силно ангажиране на Европейската комисия и всички заинтересовани страни в осъществяването на енергийната трансформация в страната ни. Хабитат България потвърди ангажимента си да подкрепя устойчиви жилищни решения и да се застъпва за работещи политики в областта на климата, които гарантират преход, който е справедлив за всички и не оставя никого назад.