Подкаст: Енергийното обновяване на жилищата

Видео

66,8% от собствениците на сгради са предприели частични мерки, но те не са достатъчни, за да постигнат нужния ефект.

• В България 93% от жилищния фонд не е енергийно ефективен.
• С ограничените публични ресурси и досегашната практика за 100% безвъзмездна финансова помощ (БФП), санирането е стигнало до едва 4% от съществуващия жилищен сграден фонд.
• Нов опит за смяна на модела от 100% БФП с модел на съфинансиране чрез Плана за възстановяване и устойчивост, за пореден път, не се случи.
• Как ще продължи обновяването за енергийна ефективност в жилищния сектор, остава загадка повече от 15 години след началото му в България.
• С нарастването на цените на енергията интересът на българите към мерките за енергийна ефективност се повишава. 

Защо енергийна ефективност в жилищния сектор е толкова значима?

Според Дългосрочната стратегия за обновяване на сградния фонд до 2050 г. 93% от жилищните сгради в България не са енергийно ефективни, което води до високи сметки, нисък комфорт и увеличаване на енергийната бедност.

Концепцията, че „най-евтината енергия е спестената енергия“, става все по-разбираема за хората.

Вижте мнението на експертите по темата в новия епизод на съвместния видео подкаст на Хабитат България и БНР, озаглавен „Енергийно обновяване на жилищата“.
Водещ: Ася Добруджалиева, мениджър проекти в Хабитат България.
Гост експерт: Цвета Наньова, заместник-председател на Българската фасилити мениджмънт асоциация (БГФМА) и изпълнителен директор на Българо-австрийската консултантска компания (БАКК).


Прочетете повече по темата в статията на Цвета Наньова тук: Цялостното обновяване на жилищните сгради е желано от мнозина, но е достъпно за малцина


Този подкаст е подготвен от Хабитат България и БНР по проект “Достъп до енергийно обновяване”, реализиран с финансовата подкрепа на Европейската климатична фондация. Партньорството на Хабитат България с Европейската климатична фондация подкрепя застъпническите дейности, които организацията изпълнява в процеса на ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на домакинствата, в рамките на новите климатични политики и механизми на ЕС за подкрепа.