Бюлетин: Световната климатична конференция COP29 – повече финанси за климата

Новини

Представители на близо 200 държави заседаваха в рамките на две седмици  на климатичната конференция в Баку. Най-важното взето решение е за Нова колективна количествена цел (NCQG), която се състои в утрояване на финансирането за климатично действие за развиващите се страни до 2035 г. –  от 100 на 300 милиарда долара годишно. Изпълнителният секретар на ООН по изменение на климата Саймън Стийл нарича това „застрахователна полица за човечеството“, която ще доведе до повече работни места, икономически растеж и по-евтина и чиста енергия за всички.

Голяма стъпка напред е и постигането на съгласие за прозрачното функциониране на доброволните пазарни механизми по чл. 6 на Споразумението от Париж. Одобрените текстове дават насоки за прозрачно функциониране на пазарен обмен на въглеродни спестявания и приноси за поглъщането на въглерод, включително от възстановяване на екосистеми и прилагане на природно-базирани решения. Подсилването на критериите, процесът на мониторинг и подобряването на регистрите ще спомогне за избягване на неправилно отчитане на емисионни спестявания и недопускане на спекулативни проекти без климатични ползи – проблеми, наблюдавани при предходни пазарни механизми.

Годишната конференция COР30 през 2025 г. ще се проведе в гр. Белем, Бразилия.
Повече за резултатите можете да прочетете на Климатичната конференция COP29 в Баку приключи със смесен успех | МОСВ

HABITAT FOR HUMANITY НА СОР 29

Бялата книга на Habitat for Humanity, представена на СОР 29 разкрива, че стратегиите за климата на близо 80% от страните не адресират ролята на жилищата и неформалните селища за устойчивост на климата и намаляване на емисиите.

Само 21% от държавите демонстрират ангажименти на високо равнище в областта на жилищата в своите национални цели за адаптация към изменението на климата, според Бялата книга, представена от Habitat for Humanity International на 29-ата конференция на ООН по изменението на климата (COP29) Жилищното настаняване и неформалните селища в контекстта на национално определените приноси“. В съответствие с изискванията на Парижкото споразумение, всяка държава представя публично своя ангажимент – Национално определен принос (НОП) – за намаляване на емисиите на парникови газове и адаптиране към изменението на климата, като очертава конкретни цели и действия. Европейският съюз представя един национално определен принос от името на ЕС и неговите държави членки.

От разгледаните НОП на 194 държави само 16 споменават неформалните селища като национален проблем и само 10 като градски проблем. Малък е и броят на предлагащите конкретни мерки за справяне с уязвимостта, пред която са изправени тези общности. Този пропуск подчертава липсата на приоритет насочен към жилищата и неформалните селища, въпреки съществената им роля в действията в областта на климата.

По данни на Програмата на ООН за околната среда (UNEP) на урбанизираните територии се дължат 21% от световните емисии на парникови газове. Жилищата – от проектирането и строителството до ежедневната експлоатация – оказват значително въздействие върху изменението на климата чрез потреблението на енергия, земеползването и въглеродно интензивни строителни практики.

2,8 милиарда души по света изпитват жилищна несигурност, в това число 1,1 милиарда, които живеят в неформални селища. Броят им се очаква да нарасне, което прави нуждата от устойчиви жилищни решения по-важна от всякога.

В Бялата книга на Хабитат се подчертава, че включването на жилищата и неформалните селища в стратегиите за адаптация към изменението на климата може не само да намали въглеродните емисии и да понижи разходите за енергия, но и да защити уязвимите групи от населението, които са най-засегнати от климатичните промени.

“Предвид факта, че много страни трябва да актуализират своите НОП до 2025 г., Habitat for Humanity призовава световните лидери да признаят жилищата и неформалните селища като основен компонент на действията в областта на климата”, подчерта Патрик Канагасингъм, главен оперативен директор на Habitat for Humanity International.

„Ефективните жилищни политики и обновяването на неформалните селища трябва да заемат централно място при постигането на глобалните цели в областта на климата, за изграждането на климатична устойчивост и за гарантирането на сигурността и благосъстоянието на уязвимите общности по света.“

Прочетете повече за Политическите приоритети и препоръки на Habitat for Humanity към COP29.

HOME EQUALS – ГЛОБАЛНА КАМПАНИЯ НА HABITAT FOR HUMANITY

Home Equals е петгодишна глобална застъпническа кампания, посветена на постигането на промяна в политиката на всички нива, за да се гарантира, че хората, живеещи в неформални селища, имат равен достъп до адекватни жилища. Заедно с партньори, правителства и общности можем да създадем трайна промяна, така че хората, живеещи в неформални селища, да имат сигурни и безопасни домове.

Понастоящем повече от 1 милиард души по света, живеещи в неформални селища, гета и квартали с концентрация на бедност не са третирани като равни – в техните домове често липсват базови услуги, сигурност на собствеността върху земята и устойчивост към климатичните промени.

  • Дом без достъп до чиста вода означава, че семействата са изложени на риск от животозастрашаващи заболявания.
  • Дом без право на земя означава, че семействата живеят в страх от изселване и бъдещето им е под въпрос.
  • Лошо построеният дом в район, застрашен от бедствия, означава, че семействата са по-уязвими към изменението на климата.

За да се осигури достъп до адекватни жилища за всички е необходима силата на общностите, съчетана с промяна на политиката, за да направим „невидимия милиард“ видим.

ПОДКРЕПЕТЕ „НЕВИДИМИЯ МИЛИАРД”: ПРИЗИВ ЗА ДЕЙСТВИЕ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ЖИЛИЩНИТЕ УСЛОВИЯ В НЕФОРМАЛНИТЕ СЕЛИЩА

През 2025 г. Канада ще бъде домакин на лидерите на най-големите индустриализирани икономики в света по време на срещата на върха на Г-7. Жилищата трябва да бъдат включени в дневния ред. Присъединете се към нас, за да призовем държавите от Г-7 да предприемат решителни действия за подобряване на живота на „невидимия милиард“ – повече от 1,1 милиарда души живеят в квартали с концентрация на бедност, гета и неформални селища без достъп до безопасен и адекватен дом. Защото всеки заслужава достойно място за живеене.

Присъединете се към Habitat for Humanity и други организации по света и нека призовем членовете на Г-7 да предприемат действия за подобряване на живота на повече от 1,1 милиарда души, живеещи в квартали с концентрация на бедност, гета и неформални селища.

ПОДПИШЕТЕ ПЕТИЦИЯТА

 

HABITAT FOR HUMANITY НА СВЕТОВНИЯ ГРАДСКИ ФОРУМ (WUF12)

Habitat for Humanity участва в 12-ата сесия на Световния градски форум, свикана от Програмата на ООН за населените места (UN-Habitat) в Кайро, Египет в периода 4 – 8 ноември 2024 г.

В съответствие с темата на форума „Всичко започва у дома: Местни действия за устойчиви градове и общности“ Хабитат представи пет модела за намеса в градската среда, които са преобразили общности по целия свят. Моделите, изброени по-долу демонстрират как жилищните решения могат да бъдат мощен инструмент за преобразяване на градовете, справяне с изменението на климата, преодоляване на градските кризи и насърчаване на приобщаването на маргинализираните групи.

  1. Трансформиране на неформалните селища.
  2. Справяне с изменението на климата чрез подходящи жилища.
  3. Установени подходи при градски кризи.
  4. Разнообразяване на видовете жилища за постигане на достъпни цени.
  5. Преодоляване на неравенството в градовете чрез целеви жилищни програми.

Повече може да прочетете тук:
Пет модела за намеса в градската среда
Habitat’s commitment to the New Urban Agenda

Изтеглете бюлетина в pdf формат: Световната климатична конференция COP29 – повече финанси за климата

Този бюлетин е подготвен от Хабитат България по проект “Достъп до енергийно обновяване”, реализиран с финансовата подкрепа на Европейската климатична фондация. Партньорството на Хабитат България с Европейската климатична фондация подкрепя застъпническите дейности, които организацията изпълнява в процеса на ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на домакинствата, в рамките на новите климатични политики и механизми на ЕС за подкрепа.