Ръководство с добри практики за намаляване на енергийната бедност и устойчиво ползване на дърва за огрев

Новини

Една от основните дейности по проект BioBalancе и проект BioJust бяха съсредоточени върху демонстрирането и доказването на решения за повишаване на капацитета и знанията на общности с ниски доходи за намаляване на зависимостта от дърва за огрев.

Дейността включваше три основни елемента:

  • Изследване на енергийната бедност и използването на биомаса в домакинствата – изследване Горивото на бедните.
  • Пилотни проекти за идентифициране на добри практики, които най-добре отговарят на нуждите на общностите с ниски доходи, зависещи от дърва за огрев.
  • Оценка на резултатите и оценка на потенциала им за разширяване и допълване – създаване на препоръки въз основа на извлечените поуки.
  • Пилотните проекти бяха реализирани в три държави – България, Унгария и Румъния – в рамките на четири общини с висок дял на домакинства с ниски доходи. Тези домакинства са най-силно зависими от дървата за огрев: в най-голяма степен използват биомаса и постигат най-ниска енергийна ефективност.

Общините влизат в пряк контакт със зависимите от дърва за огрев домакинства. Съответно те разполагат с голям потенциал за насърчаване на промяна в поведението, повишаване на осведомеността и предоставянето на подкрепа. Те обаче често не разполагат с ключови ресурси (финансиране, знания, капацитет и сътрудничество със заинтересованите страни), за да прилагат най-добрите практики на ниво домакинство или общност, свързани с устойчивото използване на биомасата.

Цел на пилотните проекти беше изследването на опити за различни видове действия в малък мащаб. Същите включват подмяна на прозорци, местна група за реализиране на икономии, изолация на тавански помещения или съоръжения за сушене и съхранение на дърва за огрев. Друга цел беше установяване на най-добрите практики  за намаляване на зависимостта от дърва за огрев и повишаване на енергийната ефективност.

Във всяко населено място координатор за изпълнението на проекта беше съответния национален офис на Habitat for Humanity (Хабитат България, Хабитат Унгария и Хабитат Румъния) в сътрудничество с местните общини, обществени дейци и координатори.

Това ръководство описва местните пилотни проекти, най-добрите практики, които са резултат от тяхното изпълнение, поуките, извлечени по време на процеса, както и препоръки при мултиплициране на някои от пилотните проекти.

В „Препоръки за изграждане на местен капацитет и планиране с участието на много заинтересовани страни“ са описани стъпките за изпълнение на пилотните проекти, участващите заинтересовани страни, както и начините за достигане и ангажиране на целевите групи.

С пълния текст на ръководството може да се запознаете тук:
Местни пилотни проекти за намаляване на енергийната бедност и устойчиво ползване на дърва за огрев

Този документ е част от проект BioJust, чиято обща цел е да се подпомогнат уязвимите домакинства, зависими от твърдо гориво, в прехода към сграден фонд с ниски емисии и ниско потребление на енергия, в съответствие с по-високата амбиция на “Fit to 55” в България, Унгария и Румъния. Проектът се осъществява в периода ноември 2023 г. – декември 2025 г. в партньорство между WWF и Habitat for Humanity и е финансиран от Европейската инициатива за климата (EUKI).

Този проект е част от Европейската инициатива за климата (EUKI). EUKI е инструмент за финансиране на проекти на германското Федерално министерство на икономиката и защитата на климата (BMWK).